ארכיון
ספטמבר 2021
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
שיפוי קימום וכינון בביטוח
 דריזין ביטוחים

דריזין ביטוחים

ביטוח אחריות מקצועית

פוליסת אחריות מקצועית כגון פוליסת ביטוח אחריות מקצועית לעורכי דין, ביטוח אחריות מקצועית לרופאים או ביטוח אחריות מקצועית למטפלים נועדה לתת הגנה מפני תביעה במקרה של רשלנות מקצועית.

בין אם אתה עצמאי או שכיר בין אם אתה רואה חשבון , מהנדס או רופא  חשוב מאד תהיה ברשותך פוליסה שתבטח את אחריותך המקצועית.

חוק חוזה ביטוח בסעיף 65 מציין כי חברת הביטוח דהיינו המבטחת תשלם לצד שלישי כספים בגין רשלנותו של המבוטח .חובתו של המבוטח כלפי צד ג' עלולה לנבוע כתוצאה מהפרת חובה חקוקה בדיני הנזיקין ובעוולות הרשלנות .הנזקים העלולים להיגרם לצד שלישי צריכים לנבוע כתוצרה ממעשה או מחדל הקשור למקצועו של המבוטח .

קיימות בענף הביטוח שני סוגים של פוליסות לביטוח אחריות מקצועית ואשתדל  להסביר את ההבדלים  באופן פשוט ככל הניתן .

פוליסה לביטוח אחריות מקצועית  על בסיס יום  הגשת התביעה –   claim made basis

בסוג זה של פוליסה התביעה צריכה להיות מוגשת כלפי המבוטח כאשר יש לו פוליסת ביטוח בתוקף. חשוב לציין כי המבטח ייתן כיסוי רטרואקטיבי במידה והייתה למבוטח פוליסת ביטוח תקפה בגין התקופה הרטרואקטיבית המבוקשת אצל מבטח כלשהו.
ככל והתביעה תוגש לראשונה למבטחים כאשר קיימת פוליסה בתוקף והתאריך הרטרואקטיבי נכלל ביום האירוע עצמו הרי שפוליסת הביטוח תכסה את התביעה .
בפוליסה לביטוח אחריות מקצועית הכוללת כיסוי ע"פ יום הגשת התביעה יש חשיבות רבה לרצף ביטוחי כך שהפוליסה תחודש באופן עקבי .

על מנת להמחיש את סוג פוליסה זו אשתמש בדוגמא:

רופא מנתח אשר עובד שנים רבות כמנתח בבית חולים נתבע ע"י משפחתו של חולה שנפטר עקב רשלנות מקצועית .הניתוח התקיים ב 1.1.2016 ובאותה עת הייתה למבוטח ,הרופא  פוליסת ביטוח בתוקף .המבוטח חידש את פוליסת הביטוח שלו מידי שנה וקיים רצף ביטוחי כאשר מועד האירוע נכלל בתאריך הרטרואקטיבי. התביעה הוגשה ע"י משפחתו של הנפטר ב 1.8.2017 .מאחר והפוליסה חודשה וביום הגשת התביעה הפוליסה הייתה בתוקף וכללה את תאריך הרטרואקטיבי הרופא היה בכיסוי תחת פוליסת ביטוח אחריות מקצועית רפואית .

פוליסה לביטוח אחריות מקצועית על בסיס ים הגשת התביעה הינה הנפוצה והשכיחה ומרבית פוליסות לביטוח אחריות מקצועית מושתות על שיטה זו .

פוליסת לביטוח אחיות מקצועית על בסיס אירוע  

סוג פוליסה זו מכסה אך ורק תביעות שאירעו תוך כדי תקופת הביטוח או לאחר שהסתיימה .
חשוב לשים לב שפוליסה זו לא תכסה אירוע ביטוחי שארע בטרם החל הכיסוי הביטוחי גם אם התביעה הוגשה במהלך שהפוליסה הייתה בתוקף .

שיטה זו דומה מאד לתחומי חבויות רבים אותם אנו מכירים מהעולם העסקי .לדוגמא ביטוח אחריות כלפי צד שלישי .אם ייגרם נזק לצד שלישי במהלך תקופת הביטוח הרי שהכיסוי בתוקף אולם אם הפוליסה לא חודשה הרי שאין כיסוי ביטוחי . (למעט הכיסוי הרטרואקטיבי הקיים באחיות מקצועית ולא קיים בביטוח צד שלישי).

קיימים נוסחים שונים לתנאי הפוליסה לאחריות מקצועית .אנו ממליצים לרכוש פוליסה ע"פ תנאי ביט הכוללת הרחבות ושיפורים לעומת התנאים הסטנדרטיים.

התקופה למפרע או התקופה הרטרואקטיבית בביטוח אחריות מקצועית על בסיס הגשת התביעה מחייבת את המבוטח ששני תנאים יתקיימו  בעת ובעונה אחת . הדרישה הראשונה היא שהתביעה עצמה תוגש לראשונה בעת שפוליסת הביטוח בתוקף ואילו השנייה היא שהאירוע דהיינו הנזק ארע בתקופת הביטוח עצמה או במהלך התקופה הרטרואקטיבית כפי שזו צוינה בעת רכישת הפוליסה.

חברות הביטוח מאשרות תקופת ביטוח רטרואקטיבית  לאותה תקופה שלמבוטח הייתה פוליסת ביטוח בחברת ביטוח אחרת ולעיתים מאשר גם מספר שנים אחורנית ללא תלות באם היה למבוטח ביטוח בחברה אחרת בטרם כניסת הכיסוי הביטוחי. מובן שהמלצתנו היא לנסות ולרכוש תקופה רטרואקטיבית ארוכה ככל הניתן.

כאשר בעל מקצוע חופשי כגון עורך דין מחליט לפרש מפעילות מקצועית עליו להמשיך את פוליסת ביטוח אחריות מקצועית עורכי דין שלו מאחר והוא עלול להיתבע גם בשנים הבאות חרף העובדה שאינו עוסק יותר בתחום .הכיסוי הביטוחי הנדרש לאדם המפסיק את פעילותו נקרא- run off  

נקודה נוספת וחשובה מאד היא אותו המקרה שהביטוח אינו מתחדש ו\או מתבטל הרי שהכיסוי הביטוחי מסתיים . במקרה כזה אם רכשנו מבעוד מועד הרחבה לפוליסה הנקראת תקופת גילוי מורחבת הרי שהכיסוי הביטוחי יימשך וזאת חרף העובדה שהפוליסה תמה .
הכיסוי הביטוחי הנ"ל צריך שיירכש מראש דהיינו בעת רכישת הפוליסה תמורת פרמיה מוגדרת מראש .למעשה הפוליסה תוארך לתקופה נוספת של 6 חודשים או 12 חודשים בהתאם לסיכום מול המבטחים ולפרמיה ששולמה . חשוב לציין כי תביעות שיוגשו בעת תקופת הגילוי יכוסו אולם רק אותן תביעות שאירעו בתקופת הביטוח המקורית או התקופה הרטרואקטיבית ואילו תביעות שאירעו בתקופת הגילוי המאורכת לא יכוסו תחת פוליסה זו .
תקופת הגילוי המאורכת תסתיים מוקדם מהשניים:

  1. הסתיימה תקופת הגילוי הנקובה בפוליסת הביטוח.
  2. המבוטח רכש פוליסת ביטוח אחריות מקצועית אצל מבטח אחר .

גבולות אחריות בביטוח אחיות מקצועית – אנו ממליצים לרכוש את גבול האחריות המקסימלי
שהמבוטח מסוגל לשם את הפרמיה בגין רכישת הביטוח .  בשנים האחרונות אנו עדים לגל תביעות בתחום ביטוחי החבויות וסכומי הפיצויים שנפסקים בבתי המשפט עולים מידי שנה .
ניסיוננו הרב בתחום ביטוחי החבויות בכלל ביטוח אחריות מקצועית בפרט מלמד כי רכישת גבולות אחיות הולמים מקנים שקט נפשי למבוטח בעת אירוע  ביטוחי משמעותי.              

בין אם אתם עורכי דין מהנדסים, אדריכלים, קבלנים, יועצי מס, רואה חשבון, רופאים, מטפלים בתחום הפרא-רפואיים או מתווכים אתם חייבים שתהיה ברשותכם פוליסת ביטוח לאחריות מקצועית.

אנו בדריזין ביטוח נבצע עבורך השוואת מחירים לביטוח אחריות מקצועית במחיר אטרקטיבי תוך שימת דגש על הצורך

לבירור פרטים נוספים וקבלת הצעה לביטוח דירה שכורה או כזו שברשתוכם חייגו עכשיו >> 03-6772277

או מלאו את פרטיכם בטופס שבעמוד זה ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם האפשרי.

עוד מאמרים בנושא:

ביטוח צמ"ה
ביטוחי עסק

ביטוח צ.מ.ה

תיקון, גרירה ושיפוץ ציוד מכני הנדסי הן פעולות הכרוכות בעלויות כבדות מצד אחד, ומצד שני יש לבצען במהירות האפשרית בכדי שהחברה תוכל לחדש את פעילותה.

קרא עוד »
ביטוחי עסק

ביטוח חקלאי

לאור מגמת ההתאוששות וההפרטה של הסקטור הקיבוצי וההתיישבותי בכלל, לצד תהליכי ההתפתחות וההשתכללות הטכנולוגית התמידיים של המשק החקלאי הישראלי, הצורך בביטוחים חקלאיים מסוגים שונים הולך

קרא עוד »
ביטוח חנויות
ביטוחי עסק

ביטוח חנויות

חנויות מהוות מרכיב מרכזי בעולם העסקים וחלק נכבד מההכנסה העולמית הינו תוצאה של קניות טובין של תושבי המדינה והתיירים המבקרים בה.

קרא עוד »

תגיות תוכן

גלילה לראש העמוד
Open chat
הצעת מחיר דילוג לתוכן